Zorientovať sa v RC oblasti nie je vždy úplne jednoduché. V dnešnej dobe, kedy je na výber veľa možností, veľa modelov, veľa rôznych technológií, veľa rôznych informácií a recenzií, nie je úplne ľahké sa zorientovať, ako a s čím začať.
Rozhodli sme sa ísť do RC:
Či už je to z dôvodu účasti sa rc akcii a že sa to zapáčilo, alebo vplyvom videného videa na internete alebo sme videli model/y u kamaráta, alebo máme doma malé dieťa a chceme pre neho hračku, vždy treba zvážiť s čím začať.
1.) chcem len hračku
Máme doma malé dieťa, chceme pre neho len hračku. Treba zvážiť čo by sa mu páčilo, aká bude využiteľnosť a aká oblasť by bola najlepšia. Či už autíčko, loďka, robot, nákladné stroje, zvieratko na diaľkové……….. Keďže mám malého synovca a netere, tak tu na stránke rozoberem aj viacero hračiek. Vo všeobecnosti, s hračkami je problém že neexistujú náhradné diely, ťažšie nájsť recenziu alebo video ako to funguje, nemá proporcionálne riadenie. Platí tu „za málo peňazí málo muziky“.
2.) chcem rc model
Tu si treba zvážiť, koľko do toho chcem investovať, akej oblasti sa venovať, koľko času tomu venovať, kde to využijem, aké mám možnosti v okolí na použitie.
Pokiaľ máme záujem o auto, tu väčšinou nájdete RTR, aj s vysielačom. Pokiaľ vrtuľník, loďku, lietadlo, plachetnicu, tu sú aj verzie iné ako RTR. V tom prípade treba zvážiť aj vhodnú rc súpravu. Niekedy sa používali 27/40 mhz, ale v dnešnej dobe sa už stretnete väčšinou s 2.4 Ghz súpravami. Dosah týchto súprav je od 100m do 1km pri bežných súpravách. Pokiaľ sa chceme rc oblasti venovať dlhšie, treba na začiatok zvážiť vhodnú rc súpravu. Ja som začínal s setovou Cadet, neskôr turnigy T9x, neskôr som skúsil aj spektrum, potom frsky taranis a aktuálne používam radiomaster. Všetkým súpravám, ktoré som používal, s ktorými som pracoval, popíšem na tejto stránke.
A.) chcem RC auto
RC autá sa dnes väčšinou predávajú ako RTR/RTR bez baterky. Čo znamená, v balení je osadené auto, vysielač, prijímač, veškerá potrebná elektronika. Niektoré autá kúpite aj ako KIT, že si len základné „telo“ a elektroniku dokupujete, ale väčšinu nájdete ako RTR. Pri aute je na výber viacero typov, buggy, truggy, cestné, axial, crawler, short course, monster, expedičné………… Tak isto nájdete aj rôzne veľkosti, od 1/24 až po 1/8 resp 1/5. Pohon môže byť brushed (jednosmerný) s rôznou veľkosťou motora, brushless (striedavý) alebo aj iný (benzínový, spalovák)
Podľa typu
- buggy – terénne, hlavne na rýchlosť, na dráhu, rôzne veľkosti, brushed alebo aj brushless (striedavý motor)
- truggy – niečo medzí buggy a monster, lepšia priechodnosť terénom oproti buggy, vhodné na trať/asfalt, do terénu
- short truck – príklad je traxxas slash, vhodné na trať a skákanie
- monster – do terénu, vysoká výška podvozku, dobrá priechodnosť
- iné (crawler, axial, expedičné….) – na jazdu do terénu, šplhanie, prechádzanie cez prekážky, na prekážkové dráhy
Podľa pohonu
- 2WD – zadný náhon – rýchlejšie, menej náročné na údržbu, horšia priechodnosť v teréne
- 4WD – 4×4, trochu pomalšie, náročnejšie na údržbu, lepšia priechodnosť v teréne.
Podľa veľkosti
- 1/24 – väčšinou hračky, malé modely
- 1/16 – dá sa s tým aj v teréne trochu, v nízkej tráve, asfalt
- 1/12 – auto aj do terénu, zvláda aj jazdu v mierne vyššej tráve
- 1/10 – najčastejšia a asi aj najpredávanejšia veľkosť, ideálne aj na asfalt, aj do trávy, aj do terénu
- 1/8,1/5 – drahšia trieda, už drahšie modely, platí pre ne to čo aj pre 1/10 s ďalšími výhodami
B.) chcem lietadlo
Tu si treba zvážiť aktuálnu legislatívu, možnosť využitia, dostupnosť vhodných priestorov. Aktuálne, keďže sa radia medzi bezpilotné drony, treba mať preukaz A1/A3. Test nie je zložité spraviť. Na začiatok odporúčam tlačný vetroň alebo hornoplošník.
Treba zvážiť veľkosť, typ modelu a na začiatok sa poradiť so skúsenejšími pilotmi, či je model ozaj ideálny na prvé lety. Ja som začínal s vetroňom, skylady, neskôr tlačný Beta 1400 a potom hornoplošníky multiplex funcub/Minimag. Určite nezačínať s warbirdami (WW2) alebo jetmi alebo dolnoplošníkmi. Osobne odporúčam rozpätie od 1m hore, ideál okolo 1.4m. Dnes už je na trhu veľa výrobcov, niektorý lepší iný horší. Z vlastnej skúsenosti odporúčam firmy FMS, E-flite /Horrizon,Multiplex. Sú to spoľahlivé firmy, vyrábajú dobré a osvedčené modely, sú k nim aj dostupné náhradné diely.
C.) chcem vrtuľník
Niekedy boli prvé vrtuľníky s ktorými sa dalo stretnúť v cene okolo 20-30 eur, išlo o IrDA 3 kanálové malé vrtulníky, koaxiálne – dva rotory. Výdrž baterky okolo 5-7 minút. Postupne sa trh rozširoval a dostupné začali byť aj väčšie vrtuľníky ale 3 kanály. Osobne odporúčam, dnes začínať s 4 kanálovým vrtuľníkom, koaxiálnym (dvojrotor), neskôr prejsť na 4ch single blade (jednorotorový) a potom ako to človeka chytí, začať uvažovať o 6ch vrtulníkoch. Takmer všetky vrtuľníky s kategórií 3 a 4ch sú s brushed jednosmerným motorom.
Počet kanálov:
- 3ch – ovláda sa motor, smer (doľava/doprava) , stúpanie/klesanie
- 4ch – ovláda sa motor, smer (doľava/doprava) , stúpanie/klesanie, náklon (vľavo/vpravo)
- 6ch – plnohodnotné, ovládanie sa naklápanie vrtule
Počet rotorov:
- koaxiálne – dvojrotorové, majú dva hlavné rotory nad sebou
- jednorotorové – single blade – majú len jeden hlavný rotor, vyžadujú už nejaký cvik s lietaním
D.) chcem loďku
Aj v tejto kategórií si treba zvážiť čo presne chcem. Plachetnica, loďka, rýchločln, polomaketa…… Osobne som začínal s pomalými loďkami, neskôr prešiel aj iné kategórie – budú popísané v článkoch.
E.) chcem tank
Aj tu je na výber z viacerých možností. Okrem veľkosti a pohonu aj typ. Chcem polomaketu/maketu tanku, ktorá strieľa airsoftové guličky alebo chcem súbojový tanku (môžu viacerí ľudia medzi sebou bojovať, strieľajú infra lúče po sebe).
Všetkým typom RC modelov a aj viacerým RC hračkám sa budem venovať na tejto stránke. Budem uvádzať základné informácie, prípadne aj ukážkové videá, svoje skúsenosti s jednotlivými modelmi, na čo si dávať pozor, čomu sa vyvarovať.